Zdjęcia do dowodu - jak to wygląda w praktyce?

Biometryczne zdjęcia do dowodów osobistych nie muszą wyglądać jak zdjęcia do policyjnej kartoteki. Krok po kroku w tym artykule postaram się wyjaśnić Państwu jak przygotować się do takich zdjęć.

Zdjęcie do dowodu jest zdjęciem robionym na wprost na białym tle z naturalnym wyrazem twarzy.

 

Uśmiech na zdjęciu

Naturalny wyraz twarzy nie oznacza wcale , że na zdjęciach mamy być smutni. Postarajmy się aby wyraz twarzy na zdjęciu był sympatyczny czyli lekko uśmiechnięta buzia. Uśmiech szeroki albo z widocznymi zębami jest nie dozwolony.  Lekko uniesione kąciki ust nie zmieniają wyrazu twarzy a na zdjęciu wyglądamy sympatycznie.

Ubiór

Zdjęcie do dowodu przedstawia przeważnie sama głowę i kawałek szyi ale często widoczna jest też górna część barków. W tym wypadku ubiór (dotyczy częściej kobiet) powinien być dobrany odpowiednio. Do tego typu zdjęcia sugerujemy nie ubierać bluzek z dużym dekoltem, ponieważ na zdjęciu możemy wyjść tak jakbyśmy byli na golasa :)

Fryzura

Włosy nie mogą zasłaniać brwi. Jeżeli mamy fryzurę z grzywką to grzywka nie może zachodzić na brwi. Uszy nie muszą być widoczne na zdjęciu. Przy  fryzurach czesanych wysoko np. kok często włosy u góry na zdjęciach są ucinane.

Okulary

W ustawie okulary są dopuszczalne, jeżeli oczy są dobrze widoczne a okulary nie posiadają refleksów i nie mają ciemnych szkieł. Oprawki nie mogą zasłaniać brwi. Jednak i tak ostatnie zdanie należy do urzędnika, który to zdjęcie przyjmuje. Więc jeżeli zdjęcie w okularach jest dobrze wykonane to nie mamy żadnej gwarancji, że zostanie ono przyjęte.

Makijaż

Makijaż jest dozwolony. Mocny czy delikatny -  nie ma znaczenia.

Biżuteria

Kolczyki w uszach są dozwolone, najlepiej małe aby nie zachodziły na twarz. Łańcuszki, korale również są dozwolone. Kolczyki w twarzy np. nos, brwi, usta - trzeba wyjąc przed zrobieniem zdjęcia. Ewentualnie, jeżeli jest z tym problem można poprosić fotografa aby usunął taki kolczyk elektronicznie przy obróbce zdjęcia.

"Dwie brody"

Często nieświadomie robimy sobie podwójny podbródek na zdjęciach. Wystarczy wyciągną troszeczkę brodę do przodu i podbródek znika a my wyglądamy o wiele korzystniej.

Dzieci

Robimy zdjęcia do dokumentów dla dzieci już od pierwszych dni życia.

Jeżeli wybieramy się z małym dzieckiem do fotografa:

- sugerujemy rozmowę z dzieckiem na temat gdzie je zabieramy i co będziemy tam robić. Z obserwacji naszych wynika, że dziecko, które jest zaskoczone daną sytuacją zaczyna się stresować do tego stopnia, że zdjęcie jest niemożliwe do wykonania.

- postarajmy się aby nie planować w tym samym tygodniu wizyty u fryzjera czy lekarza (szczepienia). Z naszej praktyki wynika, że dziecko może nas kojarzyć z bólem i już na samym początku zaczyna płakać i się denerwować.

- postarajmy się aby dziecko było wyspane.

Sama jestem matka trójki dzieci i dobrze wiem, że nie wszystko zawsze idzie w parze. Dlatego zawsze się staramy aby nasza usługa została wykonana jak najlepiej a dzieci wyszły z naszego sklepu z uśmiechem na buzi ?.

 

Powyższy artykuł jest napisany na podstawie obserwacji i doświadczeń z pracy.

Więcej na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu